Моральний вибір у творі уроки французької. Моральний вибір мого ровесника у творах В. Астаф'єва «Кінь з рожевою гривою» та В. Распутіна «Уроки французької». Мета: Сформувати у дітей уявлення про моральний вибір героя оповідання

На уроках літератури мені цікаво працювати з дітьми над вивченням творів художньої літератури, героями яких є їхні однолітки, які опинилися в умовах морального вибору. Цей урок - це роздуми над моральними проблемами оповідання У. Р. Распутіна " Уроки французького " . Сприйняття та осмислення матеріалу багато в чому ґрунтується на суб'єктивному досвіді учнів. На уроці простежується формування УУД.

Завантажити:

Попередній перегляд:

Щоб скористатися попереднім переглядом презентацій, створіть собі обліковий запис Google і увійдіть до нього: https://accounts.google.com


Підписи до слайдів:

Читач навчається у книг не життя, а почуттів. Література, на мій погляд, - це насамперед виховання почуттів, і насамперед доброти, чистоти, шляхетності В. Г. Распутін

Уроки моральності в оповіданні В. Г. Распутіна «Уроки французької»

Чому хлопчик опинився у райцентрі? «Щоб навчатися далі… мені довелося споряджатися до райцентру»

Як він почувається на новому місці? «Так мені було погано, так гірко й охололо! – гірше за всяку хворобу»

Чому він не втік до села? «Але й тоді про мене можна сказати, що я людина ненадійна, раз не витримала того, що хотіла…»

Як складалися відносини героя з навколишніми хлопцями? «…ні з ким із хлопців я тоді не зійшовся.»

Що змусило хлопчика грати в чику на гроші? «Отримавши його (рубль), …я купував баночку молока»

Гордість, чесність, відповідальність, мужність, працьовитість, бажання вчитися, непохитність перед труднощами життя, любов до гри, впертість у досягненні мети, шляхетність, безтурботність. Хлопчик

Розум, краса, делікатність, доброта, розуміння іншої людини, милосердя, щирість, гордість, здатність на самопожертву, схильність до азартних ігор, відповідальність, впертість у досягненні цілей, безкорисливість, душевна щедрість, егоїзм. Лідія Михайлівна

Розум, краса, делікатність, доброта, розуміння іншої людини, милосердя, щирість, гордість, здатність на самопожертву, схильність до азартних ігор, відповідальність, впертість у досягненні цілей, безкорисливість, душевна щедрість, егоїзм. Гордість, чесність, відповідальність, мужність, працьовитість, бажання вчитися, непохитність перед труднощами життя, любов до гри, впертість у досягненні мети, шляхетність, безтурботність. Хлопчик Лідія Михайлівна

Які уроки моральності отримав автобіографічний герой В. Г. Распутіна від усіх подій та завдяки вчительці?

Хлопчик навчився жити серед чужих людей, прощати образи, змусив себе змиритися з голодом, піклується про матір. - Герой намагається зрозуміти поведінку Владика, Птахи, Тишкіна. («Ніколи і нікому ще не прощалося, якщо у своїй справі він виривався вперед». «Не чекай на пощаду, не шукай заступництва». «Остепенів від зради»). - Він зрозумів, що приниження ображає людину. («Гірко, навзрид заплакав», «не було людини нещаснішої за мене». «Образа перехлеснула в мені страх, нічого на світі я більше не боявся»). - Він вчиться долати свої слабкості. («Коли щось не виходить, все зробиш для того, щоб вийшло, так просто не відступишся»). - Можна сказати, що він набув досвіду спілкування, «навчився тримати себе», «впорався з дикуватістю», почав ставити питання, вступати в суперечку. - Він набув духовного досвіду виходу із драматичних ситуацій при відчутті внутрішньої правоти. - Хлопчик отримав урок безкорисливої ​​доброти та турботи, вдячну пам'ять про яку зберіг на все життя. -Набув уроку духовної пам'яті, що дозволило йому, ставши дорослим, присвятити свій твір вчительці.

1. Твір «Моральний вибір мого ровесника в оповіданні В.Г. Распутіна «Уроки французької». 2. Написати замітку у стінгазету «Раджу прочитати «Уроки французької» В.Г. Распутіна». 3. Твір про героя, що сподобався. (За оповіданням В. Г. Распутіна «Уроки французької»). Тему твору сформулюйте самі. Домашнє завдання

Середня оцінка: 4.2

«Дві властивості дитячої душі дороги: безпосередня чистота морального почуття та здатність легко та вільно відновлювати гармонію у взаєминах зі світом. Вони містять нескінченні можливості й резерви морального самовдосконалення».
Ю. В. Лебедєв

Що означає «моральність»? Звернемося до тлумачного словника Ожегова та визначимо лексичне значенняцього слова. Моральність - це правила, що визначають поведінку, духовні та душевні якості, необхідні людині у суспільстві, а також виконання цих правил поведінки. Що таке «моральний вибір»? Це вчинки, які здійснюються людиною відповідно до тих правил поведінки, які прийняті в суспільстві.

В оповіданнях В. Г. Распутіна «Уроки французької» та В. П. Астаф'єва «Кінь з рожевою гривою» ми зустріли своїх ровесників – двох хлопчиків. Обидва герої зробили погані вчинки: один шахраїв і обдурив бабусю, а інший грав на гроші в «чику».

Герой В.П. Астаф'єва, щоб довести Левонтьєвським хлопцям, що не боїться бабусю, обдурив її. Але совість замучила його: «Терзався я вночі, повертаючись на полатях. Сон не брав мене, як злочинця, що остаточно заплутався.» Видно, що герой покаявся у своєму вчинку, мучився і плакав від скоєного шахрайства. Бабуся все одно купила йому пряник, бо любила його й вибачила. Вона піднесла хлопчику справжній урок доброти.

Герой оповідання В.Г. Распутіна теж постала перед нелегким моральним вибором. Спочатку він показав себе самостійним, дисциплінованим, залишився один у чужому місті, щоб навчатися. Другим випробуванням для хлопчика став голод. Щоби заробити грошей на їжу, він почав грати на гроші. Лише вчителька Лідія Михайлівна намагалася допомогти йому. Гордий хлопчик вважав принизливим собі отримувати допомогу від вчительки як обіду чи посилки, а гру гроші вважав чесним заробітком. Тоді вчителька почала грати з ним, точно знаючи, що хлопчик обіграє її і зможе купити собі молоко. Лідія Михайлівна відкрила герою розповіді двері у новий світ, у якому люди можуть довіряти та допомагати один одному.

Герої обох оповідань знаходять у собі сміливість визнати свої помилки, здобувають уроки на все життя. В.П. Астаф'єв та В.Г. Распутін згадали ці випадки зі свого дитинства: «Ми написали ці розповіді з надією, що у свій час уроки ляжуть на душу як маленького, так і дорослого читача».

Див. також:Екранізація оповідання В. Распутіна «Уроки французької» (Мосфільм, 1978).

Разом із твором «Моральні проблеми оповідань В. Г. Распутіна «Уроки французької» та В. П. Астаф'єва «Кінь з рожевою гривою» часто шукають

У багатьох творах Астаф'єва та Распутіна головними героями є діти. Примітно, що оповідання цих письменників багато в чому автобіографічні, але їх головний герой- Узагальнений образ, що передає загальні риси характеру і життя багатьох хлопчиків.
Так, у оповіданні В. Астаф'єва «Кінь з рожевою гривою» герой стикається з непростою ситуацією. Він разом із сусідськими хлопцями пішов по суницю. Вітька знав, що цю ягоду його бабуся, в якої він жив, піде продавати у місто. Хлопчик, на відміну левонтьєвських шалопаїв, старанно збирав суницю в туєсок. А його друзі, посварившись через неї, з'їли весь зібраний урожай. Але Саньці, молодшому і найзлішому з усіх сусідських дітей, і цього здалося мало. Він став підготувати Вітьку, щоб той віддав усі зібрані ягоди на загальне «з'їдання». Добродушний та наївний герой піддався на злу хитрість. Але потім він здійснив ще більшу дурість - набив туїсок травою і тільки верх закидав ягодою, для виду. І такий кошик Вітька віддав бабусі.
Хлопчика дуже мучила совість. Йому було погано від того, що бабуся не підозрювала про обман, хвалила його та обіцяла привезти з міста пряник. Життя стало Вітьці не на радість. Все змінилося довкола: він уже не міг грати, як і раніше, безтурботно та весело. Свідомість своєї провини обтяжувала його.
І ще гірше стало герою, коли бабуся повернулася із міста. Вона, звісно, ​​виявила обман онука. Але, гірше того, Вітька та її поставив у дуже незручне становище. Катерина Петрівна розповідала всім, як вона продавала туїсок ягід якійсь міській дамі, і там виявився обман.
Сорому та вині Вітьки не було меж. Він був готовий померти, провалитися крізь землю, аби бабуся його вибачила. Вітька пішов вибачатися, але від сліз не міг вимовити і двох слів. Любляча бабуся вибачила онука і навіть віддала йому заготовлений пряник - коня з рожевою гривою. Але цей моральний урок герой запам'ятав все життя.
Герой оповідання В. Распутіна «Уроки французької» теж виносить свій моральний урок, робить свій моральний вибір. Він їде з рідного села, від мами, щоб продовжувати навчання. Час, коли відбувається дію оповідання, було важким, повоєнним. У селі стояв голод, панувала злидні. Що могла мати героя зібрати свого сина, чим «підгодувати» його? Вона надсилала з дядьком Ванею, сільським шофером, мішок картоплі – все, що могла. Але й цю дрібницю хлопчик не отримував сповна - її крали господарі, у яких герой жив на квартирі.
Герой пише, що він постійно хотів їсти. Навіть уві сні він відчував голодні спазми шлунка. Заради їжі хлопчик почав грати за гроші. Він став віртуозом гри «в чіку», але вигравав лише рубль і ні копійкою більше – на молоко.
Незабаром героя почали бити доросліші хлопчаки - занадто добре він грав: «ніс розпух і роздувся, під лівим оком синець, а нижче його, на щоці, згинається жирна кривава садна». Але до школи герой продовжував ходити навіть у такому вигляді.
Їсти йому хотілося дедалі більше. Посилок із дому герой більше не отримував – і він знову пішов грати. І знову його почали бити. Тоді Лідія Михайлівна, вчителька французької мови, вирішила допомогти йому - вона надіслала хлопчику посилку, яка нібито прийшла з дому. Але герой одразу здогадався, від кого була така «розкіш». І жодними вмовляннями не могла вчителька переконати хлопчика прийняти цей подарунок – йому не дозволяли гордість та почуття власної гідності.
У результаті Лідія Михайлівна змушена була поїхати до себе на батьківщину: її застали під час гри на гроші з героєм оповідання. І ніхто не схотів зрозуміти, що це була ще одна «хитрість», щоб урятувати учня від голодної смерті. Але цю жінку герой також пам'ятав до кінця свого життя, адже вона стала його янголом-рятівником.
Юні герої оповідань Астаф'єва та Распутіна роблять свій моральний вибір. І завжди він виходить на користь Добра, Світла, моральних принципів. І ми, читаючи розповіді, беремо приклад і вчимося у цих хлопчаків стійкості, душевної чистоти, доброти, мудрості.

Урок «Моральний вибір мого ровесника в оповіданні
В. Распутіна «Уроки французької»

Вчитель російської мови та літератури Липніна Є.М.
ДБОУ ЗОШ №348 Невського району СПб

Заключний урок з твору В.Г. Распутіна «Уроки французької».

Наступний урок - підготовка до твору.

Розкрити ідейний зміст твору В. Г. Распутіна «Уроки французької», виявити моральні проблеми, що порушуються автором, а саме відповідальності людини за свій вибір
Розвивати навичку аналізу художньої прози.
Сприяти вихованню моральних якостей, формуванню художнього сприйняття світу.

Обладнання:

Презентація
уривок із фільму «Уроки французької»
малюнки учнів
таблички з літературними термінами, назвами творів, у яких герої стоять перед вибором
посилка з макаронами та гематогеном

Попередні завдання:

Розкрити поняття: автобіографія, антитеза, композиція, моральність, етичний вибір, дискусія, пейзаж, художня деталь.

Робота з груп над темами

 «Моральний вибір у літературі та житті»
 Герой – близькі
 Герой – вчитель
 Герой – однолітки (інсценують міміку, жести погляд компанії Вадика)
 Уважні читачі (готують питання за текстом; ілюстрації, і до них питання)
Завдання перевіряється протягом 2 тижнів. Потрібно створити поле для вивчення теми. Виступають учні з повідомленнями, які включають лише необхідну для уроку інформацію.

Тип уроку – проектне навчання

Робота над проектом:
визначення проблеми, що випливають задач
гіпотеза, обговорення методів дослідження
оформлення кінцевих результатів
аналіз отриманих даних, підбиття підсумків
коригування, висновки
використання методу звітів, переглядів

Хід уроку:
До уроку 2-3 особи перевіряють знання тексту у охочих
Розминка (АКТУАЛІЗАЦІЯ)
Дізнайся героя за описом

Група №4

«Криклива, замотана жінка, яка одна поневірялася з трьома дітлахами» (тетя Надя)

«Швидким рухом голови він закидав чубок, що з'їхав, нагору, недбало спльовував убік, показуючи, що справа зроблена, і лінивим, навмисне сповільненим кроком ступав до грошей» (Вадик)

«Він ходив перед лінійкою, закинувши руки за спину, виносячи вперед у такт широким крокам плечі, так що здавалося, ніби наглухо застебнутий темний френч, що відстовбурчується, рухається самостійно трохи наперед директора» (Директор)

«Вона сиділа переді мною акуратна, вся розумна і красива, гарна і в одязі, і в своїй жіночій молодій порі, яку я невиразно відчував, до мене доходив запах парфумів від неї, який я приймав за самий подих; до того ж вона була вчителькою не арифметики якоїсь, не історії, а загадкової французької мови, від якої теж виходило щось особливе, казкове, непідвладне будь-кому, як, наприклад, мені» (Лідія Михайлівна)

«… перед нею крутився на парті худий дикуватий хлопчисько з розбитим обличчям, неохайний без матері й самотній, у старому, запраному піджачку на обвислих плечах, який був на грудях, але з якого далеко вилазили руки; у перешитих із батьківських галіфе та заправлених у чирки марких світло-зелених штанах зі слідами вчорашньої бійки» (герой)

Ілюстратори. Малюнок, до нього – 3 питання
Завдання:
Монетки «Чим продавщиці на базарі, де герой купував молоко, були незадоволені? Що вони припускали, дивлячись на гнуті монети? //Монетки були гнуті. Продавщиці думали, що хлопчик стоїть на паперті – жебракує//
Молоко «Чому герой купував молоко?» // Йому треба було пити молоко – у нього була недокрів'я//
Чоботи «Як ви пам'ятаєте, герой ходив до школи в саморобних черевиках – ні в кого в класі не було такого чудового взуття. Коли з'явилися чоботи? Звідки мама героя взяла гроші на таку дорогу покупку? //Через рік мама купила йому чоботи, продавши найдорожчу цінність - швейну машинку//
Сокира "Розкажіть, коли в тексті з'являється сокира?" //хлопчик відкриває їм посилку, яку надіслала Л.М.//
Платівка «Де ми зустрічаємо цю платівку?» //У Л.М., вона ставить герою французькі пісні»//

Ще до уроку починає звучати музика. Урок починається під музику (ПСИХОЛОГІЧНИЙ НАСТРІЙ)
1 хв

Віктор Берковський
Кожен вибирає для себе
Жінку, релігію, дорогу.
Дияволу служити чи пророку
Кожен вибирає собі.
Кожен вибирає по собі
Слово для любові та для молитви.
Шпагу для дуелі, меч для битви
Кожен обирає собою.
Кожен вибирає по собі
Щит та лати, палиця та латки.
міру остаточної розплати.
Кожен обирає собою.

Слово вчителя (МОТИВАЦІЯ) 2 хв

Ви почули слова пісні «кожен вибирає…». Це епіграф до нашого уроку.
Ми зібралися тут для розмови. Нагадую вам, що головне у ній – слово, думка, логіка. Багато століть тому збирав великий мислитель Сократ своїх учнів, щоб разом обговорити різні проблеми. Говорили переважно учні, Сократ ставив питання і вставляв логічні зв'язки. Вони сиділи на камінні серед голих скель. Висловлені ними тоді думки живі й донині. Бо ці Думки з великої літери – чесні, справедливі, розумні. Сьогодні ми знову спробуємо стати учнями Сократа.

Перед вами правила сократівської бесіди (не зачитувати на слайді):

Не можу мовчати.
Поважай свого ближнього.
Платон мені друг, але істина дорожча.
Заговори, щоб я тебе побачив.

Тему сьогоднішньої розмови підказав сам Сократ. Багато століть тому він записав: “У житті кожного настає час, коли людина сама повинна дбати про моральність… Мушу зробити свій моральний вибір”.

Що таке моральний вибір? Подивіться на слайд.
Які слова з ухвал ви вважаєте ключовими? //моральний вибір - совість, свобода вибору, відповідальність за вчинки//запис у зошит

Група №5 3 хв

Літературознавці (виступають дві особи від команди)
Моральний вибір у творах Віктора Петровича Астаф'єва,
Юрія Яковлєва, Миколи Семеновича Лєскова

1 Людина часто опиняється перед вибором. Знайшов гроші, дивишся – нікого довкола немає. Вже гадаєш, на що витратити. Раптом бачиш – першокласник плаче. Віддати гроші? Залишити собі? Це і є вибір.
Моральний вибір - це вибір між добром та злом, який людина здійснює у будь-якій варіативній ситуації. Цей вибір відбувається у найважливіших, доленосних рішеннях: убити чи бути вбитим, врятуватися самому чи врятувати іншого ціною власного життя, а будь-яких, повсякденних ситуаціях: поступитися місцем у транспорті чи ні, запізнитися чи прийти вчасно на зустріч.

2 У літературних творах ми часто бачимо, хто герой стоїть перед вибором. Наприклад, герой В.П. Астаф'єва обирає обман – він дурить бабусю. Цей вибір приносить йому лише страждання – йому соромно, він боїться втратити повагу до бабусі, йому соромно перед односельцями. Герой оповідання «Лицар Вася» стоїть перед вибором – рятувати малюка-першокласника, ризикуючи життям або, як його однокласник Дімка, почекати на допомогу.

1 На мою думку, Вася не обирає. Вибір у нього один. Він навіть не роздумує - просто йде на допомогу слабкому, як справжній лицар.

2 Герой оповідання «Людина на годиннику» - Постніков – стоїть на посту – охороняє палац. Він чує, як недалеко провалився під лід і тоне людина. Постніков розуміє, що йому заборонено залишати пост, його за це покарають. Але він все ж таки рятує людину.
Все життя людини складається з постійного вибору між добром і злом у тому числі.

Тема уроку (на слайді) запис у зошит
Працюємо ми сьогодні за планом (план проектується, але не зачитується)

Як ви вважаєте, якою є мета сьогоднішнього уроку? //Дізнатися, що ж допомагає герою зробити правильний вибір, що хотів сказати В.Г. Распутін своїм оповіданням?//

Існує думка, що моральний вибір – найвигідніший. Думка спірна. На слайді бачите визначення цього слова. Ми сьогодні або доведемо, або спростуємо цю думку.

ВИГОДА
вигоди, ж. Прибуток, користь, що здобувається з чогось, перевага, інтерес (частіше матеріальний).

Герой оповідання В. Распутіна теж не раз стоїть перед вибором.
Він виявляється далеко від дому, у чужому місті, живе він у чужих людей.

Група №1

На новому місці 4 хв

Завдання - Подумайте, яка інформація є дуже важливою в цьому тексті?

1) Чому його вирішили відправити до міста?

Герой жив у селі. Батько його, мабуть, загинув на фронті. Навчався він добре, до школи ходив із задоволенням і в селі зізнавався за грамотія: писав за старих і читав листи, перебрав усі книжки, що опинилися в бібліотеці, і вечорами розповідав з них хлопцям усілякі історії, більше додаючи від себе. Але особливо в нього вірили, коли справа стосувалася облігацій. Вважалося, що має щасливе око. Його виділяли із сільської хлопці, навіть підгодовували.
І мати, наперекір усім нещастям, зібрала сина в місто, хоча до того ніхто з села в районі не вчився.

2) Голод у місті. Чим голод у селі відрізнявся від голоду у місті? Як пейзажні малюнки допомагають зрозуміти стан героя?

Голод у місті зовсім не був схожий на голод у селі. У селі, особливо восени, завжди можна було щось перехопити, зірвати, викопати, підняти, в Ангарі ходила риба, у лісі літав птах. У місті для героя все довкола було порожньо: чужі люди, чужі городи, чужа земля. Невелику річечку на десять рядів проціджували мареннями. Він якось у неділю просидів з вудкою весь день і спіймав трьох маленьких, з чайною ложкою, піскаріків. Більше не ходив – марна справа. У словосполученні «невелика річечка» видно ставлення героя, що звикли до простору, лук, Ангари, до міста. Річка схожа чи то на струмок, чи на калюжу. Повторення слова «чужі» допомагає зрозуміти стан героя – він ніби у в'язниці. Немає відчуття простору, свободи

Робота з текстом. Що для героя було найстрашнішим? Читаємо. 3 хв.

Завдання:
Знайдіть виразні засоби. Як вони допомагають зрозуміти хлопчик?

Найстрашніше починалося, коли герой приходив зі школи. У школі він мимоволі відволікався, весь час змушений був щось робити, там його гальмували хлопці, разом з ними – хочеш не хочеш – доводилося рухатися, грати, а на уроках – працювати. Але тільки-но він залишався один, одразу навалювалася туга - туга по будинку, по селі. Адже ніколи раніше він навіть на день не відлучався з родини і, звичайно, не був готовий до того, щоб жити серед чужих людей. Так йому було погано, так гірко й охололо! - Гірше за всяку хворобу. Хотілося лише одного, мріялося про одне – додому та додому.
І він міг би виїхати...

Вибір 1 – фільм «Хлопчик біжить за мамою, що їде» 5 хв

Перед хлопчиком вибір – поїхати додому чи залишитись у місті.

На самому початку епізоду хлопчик грубий із мамою: не обійме її, сидить і хмуриться. У чому причина?// За неї я кріпився, не скаржився і плакав.//

Чому мама, тільки-но сідає в машину, одразу відвертається, не дивиться на сина, а дивиться вперед? //Їй дуже важко, можливо, вона теж плаче//

Що вона відчуває?

Чому герой все ж таки не їде в село?
//Він відчуває відповідальність – перед мамою, братом, сестрою, односельцями, перед загиблим на війні батьком. Він старший у сім'ї. Розуміє, що важко мамі вчити його, допомагати йому продуктами, а тим паче грошима. Він розуміє, що здатний чогось досягти. Він хоче вчитися. //
Перед нами доля одинадцятирічного підлітка, вашого ровесника.
Герой обирає і – залишається у місті.

Як він навчається? (текст)
// Навчався я і тут добре. Що мені лишалося? - потім я сюди і приїхав, іншої справи у мене тут не було, а ставитись абияк до того, що на мене покладалося, я тоді ще не вмів. Навряд чи наважився б я піти до школи, лишися в мене невивченим хоч один урок, тому з усіх предметів, окрім французької, у мене трималися п'ятірки. З французькою у мене не ладналося через вимову.//

Знайдіть фразеологізм. Як допомагає зрозуміти характер героя? Яка вона людина? Учень?

Герой та однолітки 3 хв

Чи має він друзів? Скажіть, чому герой не має друзів? (текст)

//Від боязкості, мовчазності, зайвої сільської замкнутості, а головне - від дикої туги по будинку, що не залишала жодних бажань, ні з ким із хлопців я тоді ще не зійшовся. Їх до мене теж не тягнуло, я залишався один, не розуміючи і не виділяючи з гіркого свого становища самотності: один - тому що тут, а не вдома, не в селі, там у мене багато товаришів//.
Який епітет допомагає зрозуміти, наскільки сильно герой сумував за домом?
Герой не має друзів, але з'явилися знайомі. Вадик та його компанія грали на гроші.

Вибір 2
Чому герой зважився грати на гроші? (текст)
/ / Герой вважав, що це хороша можливість самому вирішити свої проблеми. Продукти в нього крав, найімовірніше, Федька. «Я не дозволяв собі надто захоплюватися грою і стирчати на галявині до вечора, мені потрібний був лише рубль, щодня по рублю. Отримавши його, я тікав, купував на базарі баночку молока (тітки бурчали, дивлячись на мої погнуті, побиті, змучені монети, але молоко наливали), обідав і сідав за уроки. Досить все одно я не наїдався, але вже одна думка, що я п'ю молоко, додавала мені сили і впокорювала голод. Мені стало здаватися, що й голова тепер у мене паморочиться набагато менше. //
Грати на гроші – погано. З цим не посперечаєшся.

Чи можна вважати цей вибір героя моральним? Чому? //Герой бере він відповідальність. І це – вчинок. Часто ми сподіваємося на когось, мало хто вирішується на конкретні дії, за які їм доведеться відповідати//.

Звичайно, зв'язуватися з Вадиком та його компанією героєві не варто. Поясніть чому? //Вадик поганий людина, не треба оточувати себе такими людьми//

Фізкультхвилинка 2 хв.

Нині ми проведемо експеримент. Найбільше інформації про внутрішній стан людини дають, звісно, ​​пози та жести. Якщо рукостискання, настроївшись на певний лад і контролюючи ситуацію, можна зімітувати, дуже важко контролювати своє тіло.
Який Вадик? Уявіть, як вартує Вадик. Які його рухи? Вираз обличчя? Як відкидає волосся з чола?
//Щоправда, і він грав добре. Підходячи до каменю, трохи присідав, примружившись, наводив шайбу на ціль і неквапливо, плавно випростувався - шайба вислизала з його руки і летіла туди, куди він мітив. Швидким рухом голови він закидав з'їхану чубок нагору, недбало спльовував убік, показуючи, що справа зроблена, і лінивим, навмисне сповільненим кроком ступав до грошей.

Спробуємо повторити (чубчик, руки в кишенях, хода, погляд)? Хлопці готувалися. Нині вони покажуть свої заготівлі. Спробуйте повторити. Що відчуваєте? //Презир до оточуючих, дивлюсь зверхньо, ​​агресія, нещирість//.
Давайте приймемо позу відкритої, впевненої в собі людини, доброзичливо налаштованої до оточуючих. Плечі розправлені, спина випрямлена, відкрита посмішка, погляд – уважний та доброзичливий. Сідайте

Напевно, так само доброзичливо та шанобливо дивилася на свій клас Л.М.

Герой та Вчитель 4 хв

1) Історія Лідії Михайлівни. Звідки вона приїхала? Яка вона була в дитинстві (за її ж словами)
2) Якою її бачать діти? Чим вона відрізняється від інших вчителів?
3) Хлопчик очима Лідії Михайлівни
4) Як почувається Л.М. в місті?

Л.М. дізналася, що її учень грає за гроші. (зачитуємо)

Чому вона так дивується? (молоко?!)
Текст
- Ну, то що ти робиш із грошима, які виграєш? Купуєш цукерки? Чи книги? Чи копиш на щось? Адже в тебе їх, мабуть, тепер багато?
– Ні, не багато. Я тільки карбованець виграю.
– І більше не граєш?
– Ні.
- А карбованець? Чому карбованець? Що ти з ним робиш?
- Купую молоко.
– Молоко?

Чому Л.М. не повела його до директора?
//Лідія Михайлівна бачить, що перед нею хлопчик, якому потрібна допомога – живе далеко від дому, у чужих людей недоїдає. //

Як вона намагається допомогти йому?

Посилання /ставимо на стіл посилку, відкриваємо/ 6 хв

Чому герой не прийняв посилку? (читаємо по ланцюжку за 1 пропозицією)
Зазирнувши у посилку, я обомлів: зверху, прикриті акуратно великим білим аркушем паперу, лежали макарони. Оце так! Довгі жовті трубочки, покладені одна до одної рівними рядами, спалахнули на світлі таким багатством, дорожчим за яке для мене нічого не існувало. Тепер зрозуміло, чому мати зібрала ящик: щоб макарони не зламалися, не покришилися, прибули до мене цілістю та безпекою. Я обережно вийняв одну трубочку, глянув, дмухнув у неї, і, не в змозі більше стримуватися, став жадібно хрумкати. Потім так само взявся за другу, за третю, розмірковуючи, куди б мені сховати ящик, щоб макарони не дісталися надто ненажерливим мишам у коморі моєї господині. Не для того мати їх купувала, витрачала останні гроші. Ні, макаронами я так просто не попущуся. Це вам не якась картопля.
І раптом я поперхнувся. Макарони... Дійсно, де мати взяла макарони? Зроду їх у нас на селі не бувало, ні за які шиші їх там купити не можна. Це що тоді виходить? Поспіхом, у відчаї та надії, я розгріб макарони і знайшов на дні скриньки кілька великих шматків цукру та дві плитки гематогену. Гематоген підтвердив: посилку надсилала не мати. Хто ж у такому разі, хто? Я ще раз глянув на кришку: мій клас, моє прізвище – мені. Цікаво дуже цікаво.

Знайдіть виразні засоби (епітети, метафору), які допомагають зрозуміти, що відчуває герой?

Чому хлопчик все ж таки не взяв посилку. Підніміть руку ті, хто вважає, що посилку треба було взяти? Хто вважає, що герой вчинив правильно? Аргументуйте.

Л.М. вирішила грати із учнем на гроші? Текст 3 хв
Не знаю, як у математиці, а у житті найкращий доказ – від противного. Коли наступного дня я побачив, що Лідія Михайлівна, щоб торкнутися монети, нишком підштовхує її до пальця, я обімлів. Поглядаючи на мене і чомусь не помічаючи, що я чудово бачу її чистої води шахрайство, вона ні в чому не бувало продовжувала рухати монету.
- Що ви робите? - обурився я.
– Я? А що я роблю?
- Навіщо ви її посунули?
- Та ні ж, вона тут і лежала, - найбезсовісніше, з якоюсь навіть радістю відперлася Лідія Михайлівна нітрохи не гірша за Вадика чи Птаха.
Оце так! Вчителька, називається! Я на власні очі на відстані двадцяти сантиметрів бачив, що вона чіпала монету, а вона запевняє мене, що не чіпала, та ще й сміється з мене. Чи за сліпого вона мене приймає? За маленького? Французька мова викладає, називається. Я відразу забув, що всього вчора Лідія Михайлівна намагалася підіграти мені, і стежив тільки за тим, щоб вона мене не обдурила. Ну і ну! Лідія Михайлівна, називається.

Чому хлопчик так реагує? //Йому неприємно, коли обманюють, грають, чинять нечесно//

Чим закінчується розповідь?

Підсумкові питання 6 хв

Чи міг герой вчинити інакше?

Які якості характеру допомагають героєві зробити правильний вибір?

Що й хто впливає моральний вибір героя?

Який головний урок дала Лідія Михайлівна своєму учневі?
//Урок доброти, вміння брати відповідальність він, вибирати як між добром і злом, а й тим, що вважають неприпустимим і тим, що підказує тобі серце//
Отже, герой не раз вибирає. Він чують своє сумління та своє серце. Його мати навчила його стійко переносити труднощі. А вчителька дала урок людяності та доброти.
Повернемося до плану. Чи всі пункти виконані? Чи досягнуто мети?

Чи погоджуєтесь ви з тим, що моральний вибір – найвигідніший? У чому вигода для цього хлопчика? // Він стає особистістю. Цей хлопчик виріс у чудового письменника – Валентина Распутіна. Совісного, думаючого, розуміючого//
Відкрийте текст та прочитайте вступ. Як ви розумієте ці слова?

//Людина сама робить свій моральний вибір і від того, яким буде цей вибір, залежить не тільки його життя, а й життя тих, хто поруч із ним. Герой оповідання витримує гідно, з честю випробування, що випали його частку. Він не може підвести маму, односельців, Лідію Михайлівну – вони вірять у нього.
Людина, незалежно від віку, часто постає перед моральним вибором. Коли він йде далеко від добра, тоді відчуває свою провину перед людьми, які бачать у ньому добро і світло, які вірять у нього. //

Людина народжується із вільною волею, можливістю вибору між добром та злом. Цей вільно зроблений моральний вибір визначає все життя людини: це мають на увазі люди, коли кажуть, що людина - господар своєї долі.

Людина, як зірка, народжується
Серед неясної, туманної млечності,
Поколінами створюється
Вік за віком земля нетлінна.
Людина, як зірка, народжується.
Щоб світлішим став всесвіт.
(Е.Б. Межелайтіс)
На початку уроку ми говорили, що є думки з великої літери. Такими думками із нами поділився В.Г. Распутін.
Скажіть, яка думка прийшла вам на думку, Думка, навіяна сьогоднішнім уроком.
Чию думку ти хотів би почути?

Розмова, яку ми розпочали сьогодні, не закінчується: вона триває для кожного з нас. Я бажаю, щоб ми були відкриті істині, добру та красі. І тоді ми зможемо зробити єдиний правильний для нас моральний вибір.
Пам'ятайте, найвигідніший вибір – моральний.

Домашнє завдання 1 хв

Написати листа від імені вчителя чи героя
Вибрати, скільки років минуло – 1 рік чи 20-40 років
Здрастуйте, Лідія Михайлівно…
(розповісти, як хлопчик жив після цієї історії)
Доброго дня, … (розповісти, те сталося потім з вчителькою)

Оцінка за урок 3 хв
складається з трьох оцінок, самооцінка за критерієм (на слайді, не зачитується)
Критерії:
Мета досягнута? Завдання виконані? 2 б.
Матеріал знайдено? Цікавий, потрібний, пізнавальний? 1 б.
Чи вдалося розповісти вільно, виразно? Слухали уважно? 2 б.

Самооцінка (записують оцінку на листочках, які здають)
- Оцінка групи (список із цими оцінками вже у вчителя, туди виставляються оцінки за виступ та самооцінка)
- Виступ

Дякую за думки: за вміння чути співрозмовника: за матеріал:

Додаток:
http://mm-festival.letitbit.net/download/344f562560a0e0b3d48a835c214b5ad9b/LipninaEkM.zip.html

У багатьох творах Астаф'єва та Распутіна головними героями є діти. Примітно, що оповідання цих письменників багато в чому автобіографічні, та їх головний герой – узагальнений образ, передає загальні риси характеру життя багатьох хлопчиків.

Так, у оповіданні В. Астаф'єва «Кінь з рожевою гривою» герой стикається з непростою ситуацією. Він разом із сусідськими хлопцями пішов по суницю. Вітька знав, що цю ягоду його бабуся, в якої він жив, піде продавати у місто. Хлопчик, на відміну левонтьєвських шалопаїв, старанно збирав суницю в туєсок. А його друзі, посварившись через неї, з'їли весь зібраний урожай. Але Саньці, молодшому і найзлішому з усіх сусідських дітей, і цього здалося мало. Він став підготувати Вітьку, щоб той віддав усі зібрані ягоди на загальне «з'їдання». Добродушний та наївний герой піддався на злу хитрість. Але потім він здійснив ще більшу дурість - набив туїсок травою і тільки верх закидав ягодою, для виду. І такий кошик Вітька віддав бабусі.

Хлопчика дуже мучила совість. Йому було погано від того, що бабуся не підозрювала про обман, хвалила його та обіцяла привезти з міста пряник. Життя стало Вітьці не на радість. Все змінилося довкола: він уже не міг грати, як і раніше, безтурботно та весело. Свідомість своєї провини обтяжувала його.

І ще гірше стало герою, коли бабуся повернулася із міста. Вона, звісно, ​​виявила обман онука. Але, гірше того, Вітька та її поставив у дуже незручне становище. Катерина Петрівна розповідала всім, як вона продавала туїсок ягід якійсь міській дамі, і там виявився обман.

Сорому та вині Вітьки не було меж. Він був готовий померти, провалитися крізь землю, аби бабуся його вибачила. Вітька пішов вибачатися, але від сліз не міг вимовити і двох слів. Любляча бабуся вибачила онука і навіть віддала йому заготовлений пряник - коня з рожевою гривою. Але цей моральний урок герой запам'ятав все життя.

Герой оповідання В. Распутіна «Уроки французької» теж виносить свій моральний урок, робить свій моральний вибір. Він їде з рідного села, від мами, щоб продовжувати навчання. Час, коли відбувається дію оповідання, було важким, повоєнним. У селі стояв голод, панувала злидні. Що могла мати героя зібрати свого сина, чим «підгодувати» його? Вона надсилала з дядьком Ванею, сільським шофером, мішок картоплі – все, що могла. Але й цю дрібницю хлопчик не отримував сповна - її крали господарі, у яких герой жив на квартирі.

Герой пише, що він постійно хотів їсти. Навіть уві сні він відчував голодні спазми шлунка. Заради їжі хлопчик почав грати за гроші. Він став віртуозом гри «в чіку», але вигравав лише рубль і ні копійкою більше – на молоко.

Незабаром героя почали бити доросліші хлопчаки - занадто добре він грав: «ніс розпух і роздувся, під лівим оком синець, а нижче його, на щоці, згинається жирна кривава садна». Але до школи герой продовжував ходити навіть у такому вигляді.

Їсти йому хотілося дедалі більше. Посилок із дому герой більше не отримував – і він знову пішов грати. І знову його почали бити. Тоді Лідія Михайлівна, вчителька французької мови, вирішила допомогти йому – вона надіслала хлопчикові посилку, яка нібито прийшла з дому. Але герой одразу здогадався, від кого була така «розкіш». І жодними вмовляннями не могла вчителька переконати хлопчика прийняти цей подарунок – йому не дозволяли гордість та почуття власної гідності.

У результаті Лідія Михайлівна змушена була поїхати до себе на батьківщину: її застали під час гри на гроші з героєм оповідання. І ніхто не схотів зрозуміти, що це була ще одна «хитрість», щоб урятувати учня від голодної смерті. Але цю жінку герой також пам'ятав до кінця свого життя, адже вона стала його янголом-рятівником.

Юні герої оповідань Астаф'єва та Распутіна роблять свій моральний вибір. І завжди він виходить на користь Добра, Світла, моральних принципів. І ми, читаючи розповіді, беремо приклад і вчимося у цих хлопчаків стійкості, душевної чистоти, доброти, мудрості.

Поділіться з друзями або збережіть для себе:

Завантаження...