Конспект уроку на фразеологію тему. Конспект уроку «Фразеологізми та їх вживання Матеріал до завдання

Чекарєва Олена Олексіївна, вчитель початкових класів, МОУ ЗОШ №2 м.Ярославль
Опис роботи:пропоную Вам конспект уроку для 2 класу загальноосвітньої школи на тему: "Фразеологізми – це цікаво!" Цей матеріал буде корисним для вчителів російської мови, для вчителів початкових класів.

Конспект уроку з російської мови для 2 класу "Фразеологізми – це цікаво!"

Тема урока:Фразеологізми – це цікаво!
Мета уроку:сформувати в учнів уявлення про фразеологізм як одиниці мови, про особливості його будови та вживання в мові.
Завдання:
- познайомити учнів із фразеологізмами, вчити знаходити їх у мові та правильно вживати, формувати орфографічну навичку;
- розвивати навички правильного вживання фразеологізмів в усному та писемному мовленні;
- розвивати творчі здібності та образне мислення школярів;
- виховувати любов до рідної мови, її краси та багатозначності.
Які формуються УУД:
Особистісні:
1. Оцінювати вчинки відповідно до певної ситуації.
2. Формувати мотивацію до навчання та цілеспрямованої пізнавальної діяльності.
Пізнавальні:
1. Розвивати вміння отримувати інформацію з ілюстрацій, текстів.
2. Виявляти сутність, особливості об'єктів.
3. На основі аналізу об'єктів робити висновки.
4. Знаходити відповіді питання в ілюстрації.
Регулятивні:
1. Оцінювати навчальні дії відповідно до поставленого завдання.
2. Прогнозувати майбутню роботу.
3. Здійснювати пізнавальну та особистісну рефлексію.
Комунікативні:
1. Розвиваємо вміння слухати та розуміти інших.
2. Будувати мовленнєвий вислів відповідно до поставлених завдань.
3. Оформляти свої думки у усній формі.
Обладнання уроку:матеріал, інтерактивна дошка.

Хід уроку:

1. Організаційний момент (Мета: мотивація до дій на уроці)
Здрастуйте хлопці.
Починається урок.
Він піде хлопцям про запас.
Слухаємо, запам'ятовуємо,
Жодної хвилини не втрачаємо.
Сміливо, чітко говоримо
І тихесенько сидимо.

2. Підготовка до застосування поняття/правила(Мета: перевірити ступінь засвоєння нового матеріалу)
- Хлопці у вас на партах у кожного лежить роздатковий матеріал, підпишіть прізвище та ім'я.
- Щоб писати красиво та акуратно на уроках російської мови, почнемо з хвилини чистописання. Я вивішуватиму на дошку картинку, а ви повинні записати це слово.
- Складіть пропозицію з будь-яким із слів.
- Згадайте, з чого складається наша мова?
- Скільки значень може мати слово? Наприклад?
- А яке значення може мати слово?
- Де ми можемо дізнатися, чи уточнити значення слова?
- Прочитайте назву вірша Орлова.
- Коли люди бажають один одному "НІ ПУХУ, НІ ПЕРА"?
- Прочитайте вірш та подумайте, чому він вибрав саме такий заголовок.
Читання вірша.

НІ ПУХУ НІ ПЕРА

Рано-вранці Ну, ні пуху
Мама-гарячка Ні пера!
До класу відправила За годину
Синочка. Ледве живий,
Казала: Півник
- Не бійся, Іде додому,
Не дражнись, Ковиляє ледве-ледве
Не петушись. Він зі шкільного двору,
Поспішай, А на ньому й справді
Вже час Немає ні пуху, ні пера.

В. Орлов

Що побажала мама-насечка, проводжаючи сина словами «Ні пуху, ні пера»? (Успіхів)
- Чому вірш закінчується словами: «Немає ні пуху, ні пера»?
- Де слова «Ні пуху, ні пера» вживані в переносному значенні?
- Правильно. Побажання матері. Вона побажала удачі півня. Якщо ж розуміти цей вислів буквально, то вийде смішна-сумна історія, яку й описав поет.
– Таких стійких висловів чимало у російській мові.
- Називаються такі вирази – фразеологізми.
- Яка ж тема нашого сьогоднішнього уроку?
– Тема нашого уроку: Фразеологізми – це цікаво!
Фразеологізми – це стійкі висловлювання, які розуміти буквально, дослівно. Слово «Фразеологізм» і двох частин: Фразис - Вираз, логос - слово, поняття.
- Російська мова дуже багата на фразеологізми. Адже фразеологізми – це найкраща прикраса нашої мови. І чим більше ви, хлопці, знатимете їх, тим виразніше і багатшим стане ваша мова.
- Ви, напевно, неодноразово чули вираз «А Васько слухає та їсть». Це цитата з байки І. А. Крилова «Кіт і кухар» (1813). Вживається у значенні: «один каже, а інший не звертає на нього уваги».
- А як ви думаєте, звідки до нас прийшли фразеологізми?
Прямий сенс багатьох фразеологізмів пов'язані з історією нашої Батьківщини, з деякими звичаями наших предків, їх роботою.
Більшість фразеологічних оборотів мають споконвічно російське походження:
1) обороти розмовно – побутової промови: з вогню і в пламені;
2) прислів'я, приказки, крилаті слова, стійкі слова з російського фольклору: червона дівчина; добрий молодець; відкласти у довгий ящик;
3) висловлювання з книжкової мови: свіже переказ, а крутиться насилу (А.Грибоєдов «Лихо з розуму»)
4) окремі висловлювання професійної мови: без сучка, без задирки.
– Фразеологізми часто можна замінити одним словом, менш виразним.
Наприклад, край землі (світла) – далеко, намилити шию – провчити, пішки ходить під стіл – маленький, зуб на зуб не потрапляє – замерз.
- Зараз ми з вами пограємось у гру, яка називається «Одним словом». У вас на партах лежить роздатковий матеріал. Потрібно висловити сенс фразеологізму одним словом, та був записати. Внизу завдання є слова для довідок, де можна знайти потрібне слово. Перший приклад ми робимо разом. Як без рук, тобто безпорадний, закресліть олівцем це слово, щоб потім не заплутатися.
На руках носити – кохати
Рукою подати – близько
Вилетіло з голови – забув;
Вішати ніс - сумувати;
За годину по чайній ложці - повільно;
На все горло - голосно;
На весь дух, з усіх ніг - швидко.

Слова для довідок: голосно, сумувати, безпорадний, швидко, повільно, любити, близько забув.
- Молодці хлопці, а зараз ми з вами «Мандруватимемо зоопарком». Подивіться на дошку, на слайді представлені картинки з тваринами: вовк, лисиця, риба, баран, заєць, змія, їжак, собака.
Ваше завдання місце точок назвати тварину, яка підходить до цього фразеологізму.

Голодний як вовк
Хитра як… лисиця
Боягузливий як…заєць
Викрутливий як…змія
Колючий як…їжак
Німий як ... риба
Вірний як… собака
Впертий як… баран
- Молодці, хлопці.

3. Включення нового поняття до системи рано вивчених (Мета: визначити роль та значення поняття в системі мовних одиниць)
- Зараз виконуємо 2 завдання у роздавальному матеріалі.
Виберіть зі слів для довідок і вставте потрібні слова так, щоб вийшли фразеологізми.
Перемивати (кісточки), (ведмежа) послуга, (крокодилові) сльози, втирати (окуляри), на душі (кішки) скребут, (руки) не доходять, грошей (кури) не склюють, втратити (голову), мокра (курка), (левова частка.
Слова для довідок: кури, левова, кішки, руки, курка, голова, ведмежа, крокодилові, кісточки.
- Молодці, хлопці, а тепер давайте пограємось у гру, яка називається «Скоромовка». Прочитайте про себе скоромовку, знайдіть фразеологізм та поясніть його. Хто хоче швидко прочитати скоромовку?
Почули боби про гриби. Пішли боби грибами. А гриби залізли на дуби, і лишилися боби на бобах. (Залишитися на бобах – лишитися ні з чим).
- А тепер виконуємо наступне завдання, знайдіть та підкресліть фразеологізм і поясніть його значення.
1) Чи довго він збирається водити нас за носа?
2) Що ж ти наче води в рот набрав?
3) Зарубай ти собі на носі: я не повинен робити цю роботу!
4) Що ж ти не приїжджав? Немов крізь землю провалився...
5) Навряд чи мені вдасться вбити двох зайців відразу.

4. Аналіз тексту (мета: з'ясувати функцію поняття/правила в усному та письмовому мовленні)
- Вставте у текст фразеологізми.
У нас у школі ніколи _________. Треба вперто працювати.
Якщо ти працюєш на уроках ______________, на перервах кричиш _________, то хорошого результату ти не досягнеш. Якщо ти на уроці мовчиш, немов ________ і з тебе слово _____________, то теж справа не піде. Але якщо ти виконуєш домашнє завдання __________, читаєш книги _________, знаєш російську мову так, що правила _________, то все вийде. Покажи свій талант, учень, розкрий себе.
Банк фразеологізмів: на всю котушку, рахувати ворон, від кірки до кірки, без сучка і задирки, кліщами не витягнеш, на всю Іванівську, абияк, води в рот набрав, від зубів відскакувати.
- Російська мова дивовижна, цікава, захоплююча. Впевнена, що, навчившись долати головоломки російської мови та російського листа, ви отримуватимете задоволення від уроків російської мови. І російська мова стане для вас, хлопці, вірним другом.
- І наш урок російської мови ми закінчимо такою фразою: "Люби, цінуй і знай свою мову". Пропишіть будь ласка,цю фразу.

5. Підсумок уроку(мета: закріпити алгоритм мовного аналізу)Хлопці, ось і підійшов наш урок до кінця.
Хлопці, ось і підійшов наш урок до кінця.
- Що нового засвоїли? Що таке фразеологізм?

6. Завдання додому (мета: дати встановлення на тренування певних умінь)
- Відкрийте щоденники та запишіть домашнє завдання. Скласти невелику розповідь (можна описати випадок із життя), використовуючи фразеологізми.
Роздатковий матеріал

Урок російської мови. 6 клас

"Фразеологізми"

Цілі уроку:
1) Освітня: сформувати в учнів уявлення про фразеологізм як одиниці мови, про особливості його будови та вживання в мові.
2) Розвиваюча: розвивати навички правильного вживання фразеологізмів в усному та писемному мовленні; формувати навички визначення специфічних особливостей фразеологічних оборотів, відрізняти їхню відмінність від інших мовних одиниць у потоці промови; розвивати творчі здібності та образне мислення школярів; збагачувати словниковий запас школярів;
3) Виховна: виховувати любов до рідної мови, її краси та багатозначності.

Завдання:

  1. Навчити розпізнавати фразеологічні звороти.
  2. Виявити їх емоційно-виразні переваги.
  3. Використовувати фразеологізми в усному та писемному мовленні.
  1. Оргмомент.
  2. Вступне слово вчителя:

Сьогодні ми з вами продовжимо роботу на тему «Лексика. Культура мови".

Слово – це одне з найдивовижніших чудес, які ми можемо спостерігати у світі. К.Ушинський.

Діти, перш ніж оголосити тему сьогоднішнього уроку, хочу задати вам питання, пов'язане з літературою, ви знаєте, хто такий Ілля Муромець? (Народний герой російських билин; богатир, який захищав свою Батьківщину)

В одній із билин про Іллю Муромця є такі слова: «Слово, воно що яблучко: з одного – то боку зелене, так з іншого рум'яне, ти вмій його, дівчино, повертати…»

Як ви розумієте сенс цього виразу?

Вдумайтесь у сенс цієї пропозиції. Слово, якщо розглядати його з різних боків, різне - "з одного - то боку зелене", "з іншого рум'яне". А головне: «Ти вмій його, дівчино, повертати», тобто. умій володіти словом, то слово чи вираз може мати не одне значення. Отже, треба правильно вживати слова чи висловлювання у своїй промові.

Цей вислів ми візьмемо епіграфом до уроку і вчитимемося правильно вживати слова у своїй промові.

ІІІ. Перевірка домашнього завдання

1 . Лексичний термінологічний диктант(Потрібно визначити слова за лексичним значенням і записати їх у зошит) з подальшою взаємоперевіркою.

1) Розділ науки про мовою, що вивчає словниковий склад мови та її основну одиницю - слово. (Лексикологія)

2) словниковий запас однієї людини (лексикон);

3) слова, однакові за значенням та написанням, але зовсім різні за лексичним значенням (омоніми);

4) слова з протилежним лексичним значенням (антоніми);

5) слова, що позначають те саме, але з різними відтінками лексичного значення (синоніми);

6) слова, які вживаються жителями тієї чи іншої місцевості (діалектизми);

7) слова, обмежені у своєму вживанні певним соціальним чи віковим середовищем (жаргонізми);

8) нові слова, що виникають у мові (неологізми).

Взаємоперевірка.

У учнів у зошит має вийти запис: лексикологія, лексикон, омоніми, антоніми, синоніми, діалектизми, жаргонізми, неологізми.

  1. Робота над пройденим матеріалом.

Вступне слово вчителя.

Хлопці, яка велика подія була у нашому районі 14 вересня 2013 року? (85-річчя Аркадацького району).

Кожен житель нашого району має патріот своєї малої батьківщини. Ви теж це довели у своїх малюнках, творчих роботах, дослідницьких проектах, що краще і кращого за наше село немає куточка на Землі.

Ось і рядки поета А.Яшина наче говорять про природу нашого краю.

  1. Синтаксична п'ятихвилинка

Текст №1 (ускладнене списування з коментуванням пропущених орфограм)

Читання вчителем

Дощ пр ... шурхотів широким .. лугом,
Навіть цв ... ти подивилися один одному:
У філіжанках листя, на кожній тр…винці
По огнечку, по срібло.

(А.Яшин).

Розмова із класом:

Про що цей текст?
- Які засоби виразності використовується автором для створення цієї чудової картини? (уособлення, метафори)
- наведіть приклади уособлень (дощ прошурхотів, квіти здивувалися);
- Наведіть приклади метафор (у філіжанках листя по вогнику, по срібло);
- Підберіть синонім до дієслова "прошуршав". Синоніми: прошелестіти,

Чому поет ужив саме це дієслово?
- Які шиплячі звуки передають шарудіння дощу мокрим луком?
- Які слова використовує

ГИА Завдання 4: Виписати основу пропозиції.

Виписати з цього тексту 3 словосполучення та визначити вид зв'язку.

Фізхвилинка для очей

IV. Формулювання теми та мети уроку.

  1. Вступне слово вчителя:


«Чотирирічна Світлана запитала матері, чи скоро настане літо.
- Незабаром. Ти й озирнутися не встигнеш.
Світлана почала якось дивно крутитися.
- Я озираюсь, озираюсь, а літа все немає…

Що мала на увазі мати Світлани? Чому дівчинка не зрозуміла її? (Відповіді.)


В основі цього кумедного випадку, розказаного письменником К. Чуковським у книзі «Від двох до п'яти», лежить складне та цікаве явище російської мови.

У російській це складніші мовні одиниці – стійкі поєднання слів. У цих поєднаннях слова втрачають свою самостійність, і сенс має вираз у цілому. Наприклад, «бити байдики» - байдикувати, «зарубати на носі» - запам'ятати. Такі висловлювання не можна розуміти буквально, тому що їхній зміст не виходить із сенсу слів, що становлять вираз».

Хто з вас пам'ятає, як називаються такі поєднання слів? (Фразеологізми)

А тепер сформулюйте тему сьогоднішнього уроку "Фразеологізми".

Сформулюйте мету нашого уроку, спираючись на його тему. Використовуйте опорні фрази на дошці.

1) Познайомитися з поняттям...;

2) вчитися відрізняти.

Мета нашого уроку: познайомитись із поняттям фразеологізми; вчитися відрізняти фразеологізми від інших лексичних груп слів та правильно вживати їх у своїй промові.

Вчитель:

Напевно, немає людини, яка б не чула на свою адресу: «Не валяй дурня!», «Не бий байдики!» або «Зарубай собі на носі!»

Кожен, хто добре володіє рідною мовою, чудово розуміє, про що йдеться, і не дивується ні “сидоровій козі”, ні дощу, який чомусь йде в четвер. А допомагає нам у цьому вивчення сьогоднішньої теми.

Отже, не битимемо байдики.

Ви засукаєте рукави.

Завдання приготуйтеся слухати,

Щоб не паморочилося в голові.

Робота над новим матеріалом

Робота із підручником. Стор. 44.

Як називається розділ науки про мову, в якій вивчаються стійкі словосполучення, цілісні за своїм значенням.

То що таке фразеологізми?

Читання правила.

Робота зі словником

Виконання вправи 98, 99 (усно).

  1. Тренувальні вправи на тему «Фразеологізми»
  1. Робота з текстом

Наголосіть фразеологічні звороти у тексті вірша В.Суслова і пояснюють їх значення.


Буває часто, що слово одне,
Але дуже по-різному є воно.
Приклади тут можна знайти легко,
Візьмемо хоч коротке слово «вода».
Ось був я хлопчиськом, та дитинство минуло.
Відтодівже чимало води витекло.
Про сміливе ми маємо право сказати наперед:
«Такий
крізь вогонь і крізь воду пройде!
А гуси та качки-сухі завжди.
Помітили люди:
"Як з гусака вода".
Сталося з тобою: ти правил не знав,
Мовчав під час опитування!
Води до рота набрав!
Стрічка відпочиває, а час іде-
Під
камінь лежачий вода не тече.
Сказати балакуну ми часом не проти:
«Досить, мовляв
, воду в ступі товкти!
Не проти й іншому сказати ненароком:
«Досить лити воду!Ти діло давай!»
Працювати марно!... Що скажуть потім?
На діло, мовляв
, воду носити ґратами!
Вірші я пишу, не шкодуючи праці,
Щоб ви не сказали:
«У віршах вода».

Фізхвилинка

  1. Відгадайте загадки:
  1. Товариш твій просить крадькома

Відповіді списати із зошита.

Не треба! Адже цим ти другові

Виявиш …

  1. Фальшують, плутають слова.

Співають хтось у ліс, … .

Хлопці слухати їх не стануть:

Від цієї пісні вуха... .

  1. Дружніші за цих двох хлопців
    У світі не знайдеш.
    Про них зазвичай кажуть:
    «Водою не розіллєш.»
  1. Ми виходили містечко
    Буквально вздовж і поперек,
    І так втомилися ми в дорозі,
    Що ледве волочили ноги.
  1. Знайдіть пояснення кожному фразеологізму

Клювати носом; йти в ногу; вставляти палиці в колеса; безструнна балалайка; заяча душа; грати першу скрипку; заблукати в трьох соснах.

Для довідок. Боягузливий чоловік; спати; заважати; боязка людина; бути найголовнішим; діяти узгоджено; не зуміти розібратися в чомусь простому.

Синтаксичний аналіз пропозиції.

Сонце блищить на всю іванівську, і берези розпустилися.

(А.П. Чехов)

Висновок: Фразеологізм виконує роль одного члена речення.

Історія появи фразеологізму.

На всю іванівську означає «що є сечі, щосили».

Дуже давно, у XVI – XVII століттях, укази російських царів зачитувалися на міських площах.

У Москві укази російських царів зачитувалися на Іванівській площі Кремлі (біля дзвіниці Івана Великого). Площа була галаслива, багатолюдна. Дяки, які читали цареві укази, намагалися своїм голосом заглушити гомін натовпу. Їм доводилося не читати, а кричати на всю площу, на всю Іванівську.

З того часу і пішов вираз:кричить на всю іванівську.

Ви теж на наступний урок знайдете історію фразеологізму, що найбільш сподобався.

  1. А зараз ми обов'язково відвідаємо фразеологічний звіринець, де ви, безсумнівно, повинні вгадати кілька фразеологізмів. Додайте їх, з'єднуючи стрілками. Взаємоперевірка


Хитер як лисиця
Боягузливий як заєць
Голодний як вовк
Здоровий як бик
Викрутливий як уже
Надуть як індик
Їм як риба
Брудний як свиня
Впертий як осел
Балакучий як сорока
Колючий як їжак.

  1. Я вам прочитаю казку, а ви повинні знайти та виписати 10 фразеологізмів


Кашу олією не зіпсуєш.

Саша, не стукай: вже пізно, сусіди сплять, – сказала мама.
А Сашко стукає.
- Припини стукіт! – сказав тато.
А Сашко стукає.
- Як об стінку горох, - каже бабуся. Йому хоч кіл на голові тіши, а він все своє. Заберу молоток!
Стукає. Сказано зроблено! Бабуся взяла у Сашка молоток і забрала геть.
- Віддай!
– Завтра. А зараз молотка не бачити тобі як своїх вух!
- Я машину лагоджу, - заплакав Сашко.
А бабуся:
- Всьому свій час.
- Навіщо молоток забрала?
- Йому про Єрему, а він про Фому. Та ти як із Місяця впав. Російською мовою сказано, пізно вже, усі сплять. Марш у ліжко.
Папа сказав:
- Яка жива у нашої бабусі мова – вся прислів'ям пересипана. Що ні слово, то прислів'я чи приказка.
А бабуся каже:
- Кашу олією не зіпсуєш.

(Відповідь: кашу маслом не зіпсуєш, як об стінку горох, хоч кіл на голові тіші, сказано – зроблено, не бачити як своїх вух, усьому свій час, йому про Єрему, а він про Фому, як з Місяця впав, російською мовою сказано ,)

Хлопці, а чому у бабусі таке живе мовлення?

6. Вам запропоновані крилаті вирази. Для кожного з цих виразів буде запропоновано три поняття, пов'язані з інформатикою та комп'ютером. Необхідно вибрати поняття, яке найбільше відповідає названим виразам.

НІ ДНЯ БЕЗ РЯДКУ

а) текстовий файл

б) лазерний принтер

в) сканер

2. ЗА ОБРАЗОМ І ПОДОБІМ

а) попередній варіант файлу

б) Локальна зміна з ім'ям, що збігається з ім'ям глобальної змінної

в) копія файлу

3. БАЧИТЬ ОКО, ТАК ЗУБ НЕМАЄ

а) помилка у програмі

б) прихований файл

в) антивірусною програмою виявлено новий вид вірусу

4. ЯК БІЛКА В КОЛІСІ

а) зациклювання програми

б) використання у програмі рекурсії

в) "Зависання комп'ютера"

Тест. ДІА.

А3. Вкажіть речення, в якому засобом виразності мови є фразеологізм.

А.3.1.

1. Якщо вже йти, то вона візьме до театру свій клас.

2. Може, від нудьги, народ і збереться.

3. А як перевірити, чи був Шекспір ​​трепачом?

4. Аліни учні помирали від сміху.

А.3.2.

1. Коля був задоволений екскурсією до краєзнавчого музею. Вінвбив двох зайців: і відпочив, і дізнався багато нового та цікавого про своє місто

2. Нічого, дітлахи, - заспокоїв нас дід, зі мною підете.

3. Птахи відлітають у теплі країни.

4. Небо покривається хмарами, дощ

А.3.3.

1. Вітя розповів, як зграйка мальків вистрибнула з води, рятуючись від щуки.

2. Ворона каркнулана всю ворону горло.

3. Дні стали коротшими, ночі довші

4. З дерев падає останнє листя.

А3.4.

1. А Таня спіймала великий равлик, а на равлику ще сидів маленький равлик

2. Фруктових дерев на нашій садовій ділянцімало.

3. Надворі дуже холодно.Зуб на зуб не влучав.

4. Запросив нас якось син лісника до себе.

Рефлексія.

Діти, над якою темою ми сьогодні працювали на уроці?

Чи сподобалася вам тема уроку?

Що таке фразеологізм?

Наведіть приклади фразеологізмів.

Д/з 1. Знайти історію однієї з фразеологізмів.

2. Стр.45 упр.100, правило.

Виставлення оцінок.

Який настрій у вас після нашого уроку?

Дякую вам за урок!


Тема уроку: Фразеологізми .

Мета уроку: 1) Освітня: сформувати в учнів уявлення про фразеологізм як одиниці мови, про особливості його будови та вживання у мові.

2) Розвиваюча: сприяти розвитку навичок правильного вживання фразеологізмів в усному та писемному мовленні; формування навичок визначення специфічних особливостей фразеологічних оборотів, вміння відрізняти їхню відмінність від інших мовних одиниць у потоці промови; сприяти розвитку творчих здібностей та образного мислення школярів; збагачувати словниковий запас школярів;

3) Виховна: сприяти вихованню любові до рідної мови, її краси та багатозначності.

Тип уроку: Вивчення нової теми.

Обладнання уроку: зошити, підручники, матеріал, інтерактивна дошка.

Хід уроку

I. Організаційний момент

Вступне слово вчителя.

Напевно, немає людини, яка б не чула на свою адресу: «Не валяй дурня!»,

«Не бий байдики!» або «Зарубай собі на носі!»

Кожен, хто добре володіє рідною мовою, чудово розуміє, про що йдеться, і не дивується ні “сидоровій козі”, ні дощу, який чомусь йде в четвер. А допомагає нам у цьому вивчення сьогоднішньої теми.

Отже, не битимемо байдики.

Ви засукаєте рукави.

Завдання приготуйтеся слухати,

Щоб не паморочилося в голові.

II. Актуалізація

Ми вже вивчили багато тем у розділі «Лексика». Давайте згадаємо основні поняття.

До речі, що таке лексика?

1) Які слова ми називаємо запозиченими?СЛАЙД 1

Знайдіть запозичені слова та замініть російськими. Запис слів парами.

* Під час перевірки було виявлено чимало дефектів. (Дефект | недолік)

* Він пише мемуари.

* Ваші аргументи переконливі. (доводи)

* Всі працювали з ентузіазмом.

* Ми пишаємося нашим голкіпером. (воротар)

Чим є слова у кожній парі? Доведіть.

2) Знайдіть застарілі слова та замініть сучасними.СЛАЙД 2

* Горять рум'янцем свіжі ланити.

* Побудований град великий над Невою.

Чому ви це змогли зробити? (Архаїзми) А які ще види застарілих слів ви знаєте?

3) За запропонованим уривком відгадайте, про яку професію йдеться в ньому.СЛАЙД 3Записати

* Він показав мені свої акварелі та натюрморти. Враження від натюрмортів - це яскравий, строкатий килим фарб, що переливаються і виблискують усіма кольорами палітри.

* Лісовику він [Римський-Корсаков] придумав два лейтмотиви. Один доручив струнним інструментам. Другий грають чотири валторни та тарілки. Суворо й сумно звучить лейтмотив Діда Мороза. Тембр дерев'яних духових інструментів передає відчуття зимової скутості природи.

* - Прізвище? Істомін Валерій Сергійович.

Що з ним?

Інфільтрат у лівій легені під ключицею.

А скільки грамів стрептоміцину ви вже. вкололи цьому юнакові?

П'ятдесят два. Романе Борисовичу.

Призначте його на консультацію до Зацепіна. (За В. Володимировим).

Чому вам вдалося так швидко впоратися із завданням? Які слова допомогли? Що таке професіоналізм?

4) Про які вивчені в цьому розділі слова ми не згадали? Неологізм. Що це за слова? Наведіть приклади.

IV . Формування нових понять та способів дії

Фразеологізми-

Кіт у мішку - те, що купують, купують і т. п., не знаючи нічого про якість, корисність; псу під хвіст, як кішка з собакою, палити з гармати по горобцях (використовувати надмірні засоби для вирішення простих завдань).

Робота за підручником стор. 128-129

V . Застосування. Формування основних навичок та умінь

Упр. 458 знайдіть Ф. Доведіть. Як зрозуміли сенс? З одним із них складіть пропозицію, запишіть.

Ми побачили вовка і поставили стрекача. Запис на дошці.

Давайте зробимо синтаксичний аналіз цієї пропозиції. Але коли дізнаємося, яку синтаксичну роль грають Ф? Правило стор. 129

1 учень підкреслить на дошці.

Подивимося, чи ви знайомі з Ф.

Зада ння №1 (усно) Запис.

Що не вирубаєш сокирою? СЛАЙД 4

(Що написано пером, не вирубаєш сокирою)

Куди вставляють ціпки?

(Вставляти палиці в колеса)

Що б'ють нероби?

(Б'ють байдики)

На яких ніжках хатинка?

(Хатинка на курячих ніжках)

Кого тягнуть за хвіст?

(Тягнути кота за хвіст)

Коли курчат вважають?

(Курчат по осені рахують)

Як ви вважаєте, чому Ф називають крилатими виразами?

Завдання №2 Поєднайте розкидані частини фразеологізмів.

(На дошці безладно частини фразеологізмів». Біля дошки працюють 2 людини).

Давайте перевіримо, чи всі хлопці зробили правильно. А що означають ці фразеологізми? (Обговорення)

«Кататися як сир у маслі»,

Чудове, всім багате і задоволене життя

«Грошей кури не клюють»

неймовірно багато навіть із надлишком

Як кіт наплакав».

Дуже мало

Після дощику в четвер

невідомо коли здійсниться.

Знати назубок

чудово вивчити щось

Де раки зимують

Провчити, жорстоко покарати будь-кого

Запишемо ці фразеологізми.

Кожен фразеологізм має свою цікаву історію. Наприклад, «Після дощу в четвер» Русичі — найдавніші предки росіян — шанували серед своїх богів головного бога — бога грому та блискавки Перуна. Йому був присвячений один із днів тижня — четвер (цікаво, що й у древніх римлян четвер також був присвячений латинському Перуну — Юпітеру). Перуну підносили моління про дощ у посуху. Вважалося, що він має особливо охоче виконувати прохання у "свій день" - четвер. А оскільки ці благання часто залишалися марними, то приказка "Після дощику в четвер" стала застосовуватися до всього, що невідомо коли здійсниться.

Звідки можна дізнатися про походження Ф? Правильно, у спеціальному словнику, який так і називається – фразеологічний.

Завдання №3

Вибірковий диктант

. Перший ряд випише фразеологізми зі значенням "ледарство", другий - "обманювати", третій - "швидко" (категорії прописані на дошці)

Стрімголов

Сидіти склавши руки

У всі лопатки

Водити за ніс

Втирати окуляри

Бити байдики

На весь дух

Ввести в оману

З усіх ніг

Висунувши мову

Завдання 3 № (слайд) Зоологічна сторінка. ви зможете дізнатися, якщо доповните такі фразеологізми:

(У міру вгадування на екрані з'являються зображення тварин)

Голодний, як ... (вовк) - Боягузливий, як ... (заєць) - Здоров, як ... (бик) - На вухо наступив ... (ведмідь) - Дивиться, як ... (баран) на нові ворота - Брудний, як … (свиня) – Колючий, як … (їжак)

А ви, можливо, теж поселите сюди якихось тварин чи птахів? Згадайте фразеологізми з їхніми назвами (Н-р Хітер як лисиця

Викрутливий як уже

Надуть як індик

Їм як риба

Брудний як свиня

Впертий як осел

Балакучий як сорока

Спробуйте скласти з одним із цих фразеологізмів пропозицію з прямою мовою та зверненням (біля дошки одна людина).

Завдання № 4 Підібрати до цих фразеологічних поєднань синоніми з іншого стовпчика, з'єднавши стрілкою два фразеологізми. 1 вар-т Синоніми; 2 варіант - антоніми)

(Завдання 4 лунає заздалегідь у роздрукованому вигляді на кожну парту. Принагідно повторюється значення лінгвістичних термінів синоніми та антоніми.)

1) хоч хоч греблю гати 1) куди очі дивляться

2) хто будь що здатний 2) за два кроки

3) як сніг на голову 3) кури не клюють

4) ні риба ні м'ясо 4) хто в ліс, хто по дрова

5) рукою подати 5) як грім серед ясного неба

6) куди ноги несуть 6) ні те ні се

7) з порожніми руками 7) приводити в сказ

8) ні кровинки в особі 8) несолоно хлібавши

9) доводити до білого гартування 9) як крейда

Завдання №5. Вчитель називає фразеологізм, а учні повинні замінити його словом чи словосполученням (усно):

Пустити червоного півня (підпалити щось); зіниця ока (найважливіше)

скріпляючи серце (неохоче, проти своєї волі робити що-небудь); морочити голову

(відволікати від основного порожніми розмовами; порівн. сучасн. простореч.: вішати локшину на вуха); шкіра і кістки (дуже худий); бити ключем (активно, енергійно проявляти себе); як білка в колесі (бути в постійних турботах, клопотах).

5. Творчий диктант: учні записують початок фразеологізму під диктовку вчителя і самостійно продовжують фразеологізм:

Без задніх …; брати себе у …; кидати слова на …; взяти голими …; водити за …; не розіллєш …; вивести на чисту …; робити з мухи...; тримати мову за …; тримати камінь за …; чекати біля моря...; за тридев'ять...; зарубати собі на …; замовляти …; гроші мідного не …; днем зігнем не …; в їжакових рукавицях …; палець об палець не …; в халепу ….

V . Етап інформації про Д\З

П. 25, продовжити розповідь.

Світ Зацепочкіна.

Народився у сім'ї хлопчик. Антошкою його назвали. Напещений був- як сир у маслі катався.І оком батьки не встигли моргнути, як виріс синок, настав час до школи відправляти.

У школі Антон вирішив Геростратову славу здобути: слабких хлопців кривдить, на вулиці мучить беззахисних тварин. На першому поверсі школи красується його фотографія у стінгазеті, а під нею – напис: «Звати його Антошка – зоопарк. А чому? На перервах вінзадирається, як півень, а на уроках мовчить, як риба . Зате на бабусюгарчить, як лев , із сестрою він - крокодил, а перед директоромтремтить, як заєць. Але навколо мами ходить, як лисиця , тому що мама купує йому іграшки!

Так, на уроках наш геройбив байдики, …..

VI. Етап рефлексії

Оцінки за урок

Чому було присвячено наш урок?

Що таке Ф?

Що ви про них дізналися?

На наступному уроці ми дізнаємося, які групи діляться Ф за своїм походженням. Вчимося розрізняти їх.

Сценарій уроку у 6 класі

на тему «Фразеологізми»

Цілі уроку:

Навчальні:

Навчати правильному вживанню фразеологізмів у мові;

Навчити:

Підбирати фразеологічні синоніми та антоніми;

Виправляти неточності у фразеологізмах

Добирати фразеологізми з певної теми

Пояснювати походження деяких фразеологізмів.

Розвиваючі:

Розвиток мовлення;

Розвиток мислення;

Виховують:

Виховання почуття взаємодопомоги;

Виховання дисципліни під час уроку.

Тип уроку : урок закріплення отриманих знань

Обладнання: зображення грибів, картки зі словами, паперове кленове листя, гумористичні картинки фразеологізмів; проектор, комп'ютер, презентація, картки із завданням, 2 кошики.

План уроку

Хід уроку

1.Орг.момент

Здрастуйте, хлопці!

Хлопці, я зараз йшла на урок і почула таку розмову: «Наш Альоша на уроці сів у калош». А другий хлопчик відповів: «Це брехня, немає таких галош».

Як ви думаєте, про що йшлося? Чому вони не зрозуміли одне одного? (Відповіді)

2. Актуалізація опорних знань

Хто скаже, як називається наука, яка вивчає фразеологізм? (Фразеологія).Слайд 1 (Додаток 1)

Що таке фразеологізм? (Фразеологізм– стійке поєднання слів, яке використовується для називання окремих предметів, ознак, дій. У реченні є одним членом пропозиції)

Що таке «стійке поєднання слів»? Як це зрозуміти?

Словосполучення. Слайд 2

Вільні

Дитині намилили голову, але мило потрапило у вічі.

(намилити голову, тобто натерти милом, можлива заміна слів на інші)

Невільні

За двійку з літератури тато мені намилив голову.

(намилити голову, тобто посварити, заміна слів неможлива, є одним членом речення)

Слайд 3 - давайте подивимося, чим відрізняються фразеологізми від вільних словосполучень

Які ви знаєте фразеологізм? (Приклади).

Ми часто вживаємо фразеологізми у мові, навіть не замислюючись. А навіщо нам потрібні фразеологізми? Чи не простіше говорити прямо.Слайд 4

Наприклад: Альоша ламав голову над завданням. (Альоша вирішував завдання).

Порівняйте ці речення. Що можемо сказати про першу пропозицію (вирішував дуже важке завдання, довго мучився, може, так і не вирішив). А друга пропозиція про щось нам говорить?

То навіщо ми вживаємо фразеологізми? (Мають яскраву образну забарвленість, експресію (вираження почуттів), тому використовуються для більш точного, образного вираження думок, найчастіше в розмовній та художній мові)

Сьогодні ми говоритимемо з вами про фразеологізми.

І нашою головною метою буде закріпити наявні знання про фразеологізми.

Записуємо число та тему уроку.

Хлопці, а ви любите мандрувати?

Зараз ми вирушимо з вами в подорож країною Фразеологія. Подорож буде захоплюючою, працюйте швидко, спритно, вміло, щоб комар носа не підточив.

Слайд 5 Отже, не битимемо байдики,
Ви засукаєте рукави.
Завдання приготуйтеся слухати,
Щоб не йшла навкруги голова.

Як ви вважаєте, що означають ці фразеологізми?

Чим по відношенню один до одного є бити байдики (ледарювати) і засукати рукави (багато працювати)? (Антонімами)

3. Закріплення здобутих знань

Слайд 6 Перед вами карта нашої подорожі. На ній є різні острівці. Щоб успішно просуватися ними, нам потрібно добре виконувати завдання.

Слайд 7 Міські ворота.

Отже, ми опинилися біля Міської брами, біля якої стоїть сторожа і не пускає без пароля. Але вихід є. Перед нами вірш. Вставте пропущені фразеологізми, користуючись підказками у таблиці.

Коли від турбот________,

То краще прогулятися з другом.

Мине він ________,

У________не буде________,

Він _______навіть_______,

Що тільки _______,

Так, вас ________...

Але ______такого друга________.

Відповіді:

1. голова йде кругом

2. крізь вогонь та воду

3. біля моря чекати погоди

4. не покаже виду

5. проковтнув образу

6. водою не розіллєш

7. вдень з вогнем не знайдеш

Що означають ці фразеологізми?

Слайд 8 Зоопарк

Правильно, цю перешкоду подолали. І ми потрапляємо до зоопарку. Ви знаєте що таке зоопарк? Але наш зоопарк незвичайний, а фразеологічний. Так, біда: втекли всі тварини. Наше завдання – зловити та повернути їх на місце.

Пише як _________лапою.

Ділити шкуру не вбитого _______.

Носа не підточить.

Не все______масляна.

Грошей ______не клюють.

( З представлених на дошці картинок тварин вибрати потрібну).

Які ви знаєте фразеологізми зі словом "кішка"? (На серці кішки шкребуть, знає кішка, чиє сало з'їла).

Слайд 9 Місто майстрів

Ішли й дісталися міста майстрів. Все кругом стукає, звучить, свої слова каже. Слова не прості, а професіоналізм. Що це таке?

(Професіоналізм - це слова, що вживаються в певній професії).

Ось і наші майстри використовують такі фразеологізми. Хоча тепер вони стали загальновживаними. Мало хто знає, звідки вони прийшли. Давайте відгадаємо. Поєднайте фразеологізм із тією професією, звідки він прийшов?

Заварити кашу

перукар

Грати першу скрипку

шофер

Стригти під один гребінець

кравець

Шито білими нитками

коваль

Між молотом і ковадлом

артист

Завестися з напівобороту

кухар

Молодці! Тепер майстри будуть нам вдячні. Потрібно допомагати людям.

Складіть з деякими з цих фразеологізмів речення. Працюємо біля дошки та зошита.

Отже, спочатку словокаша вживали у значенні званий обід, свято з приводу хрестин, весілля», а потім і в значенні «безлад», «метушня», «метушня», «плутанина». "Сам кашу заварив, сам і розхлинуй"

Фразеологізм «Першу скрипку грати» значення

Це те саме, що «співатиме і», «грати першу роль». Так ми говоримо про людей, які явно панують, керують іншими.

стригти всіх під один гребінець

( інощ. ) - ставитися до людей, поводитися з різними особами однаково, не зважаючи на суттєву різницю між ними

Шито білими ниткамищо . Розг. Пренебр. Грубо підроблено; незручно, невміло приховано що-небудь. -Несерйозно все це, несерйозно! - У голосі здригнулася та сама огида, якою був переповнений сам Бахірєв. - Білими нитками все це шито! За кого ви нас приймаєте, справді?

(Бути, перебувати, опинитися, опинитисяі т.п. ) між молотом і ковадлом - (Книжкового стилю.) (Чаще у знач. присудка.) (Вживається при підлягає зі значенням особи або абстрактного предмета.) Бути у скрутному, небезпечному становищі, коли неприємності загрожують із двох сторін.

Розг. Ірон. 1. Швидко приходити у стан збудження, емоційної напруги. 2. Будучи нестримним, гостро і болісно реагувати на зауваження, критику, сердитися через дрібниці

Яким членом речення є фразеологізми? (Вони завжди є одним членом речення).

Слайд 10 Ліс синонімів та антонімів.

Допомогли одним, тепер давайте допоможемо іншим. Попереду - ліс антонімів та синонімів. Дрімучий ліс, і була в ньому сильна буря. Дерева вивернули з коренем. (Пролунають паперові кленові листи, з написаними на них фразеологічними антонімами.)

Ваше завдання – знайти антоніми, з'єднавши кленові листочки.

Що таке антоніми? (Антоніми – це слова з протилежними значеннями.)

Знайдіть антоніми і дерево оживе.

кричати зовсім горло

грошей кури не клюють

рукою подати

набрати в рот води

ні гроша за душею

черепашим кроком

наговорив з три короби

мову проковтнув

бігти у всі лопатки

за тридев'ять земель

А що таке синоніми? (Синоніми - це слова, однакові за змістом, але різняться відтінком лексичного значення.)

Слайд 11 Перед нами два кошики з написами "мало", "швидко". З грибів потрібно вибрати фразеологічні синоніми та розкласти у кошики. (по одному беруть гриб і кладуть в опред.корзину)

Раз-два і влаштувався

на весь опор

Усього нічого

з усіх ніг

Кіт наплакав

на весь дух

на всіх парах

З Гулькін ніс

стрімголов

Слайд 12 Переправа

Дісталися переправи. Вода швидка, галаслива. Того дивися замочить, якщо не виправимо швидко пропозиції. Якщо виправимо їх, то збудуємо місток.

1. Він ніколи не відкладав справи у довгу (довгу) скриньку.

2. Він почав міркувати, і загрався (заблукав) у трьох соснах.

3. У спілкуванні з іншими людьми велике значення (велику роль) відіграє ваше вміння розмовляти.

У чому помилки? Коли так кажуть?

Час і відпочити.Фізкультхвилинка нас кличе. (Додаток 2)

Наступна станціяСвіт книг. Слайд 13

Хлопці, а як ви вважаєте, чи вживають нашіписьменники та поети у своїх творах фразеологізми? Так. Зараз вам належить знайти фразеологізми у уривках творів письменників та у російсько-народних казках. Працюємо у парах. (лунають тексти)

1 Нікуди носа висунути

Нема куди вийти

2 розуму палата

Мати багато розуму

3 ні в казці сказати, ні пером описати

чудове

4 Як білка в колесі

спритно

5 Тримай кишеню ширше

сподіватися на щось, чого не може бути

6 Смерть у нього на носі

близько

7. Дивись в обидва

уважно

8 століття б око від неї не відвело

Дивився довго

9 ні в казці сказати, ні пером описати

Гарне. Чудове, надзвичайне

10.По рукава, засукавши рукава

Нероби, працювати

А що називається крилатим виразом? (Стійкий фразеологізм образного чи афористичного характеру, що увійшов у лексику з історичних чи літературних джерел і набув широкого поширення завдяки виразності). А Васька слухає та їсть; а віз і нині там)

Слайд 14 - Звідки взято ці приклади? (З байок І.А.Крилова. Вчені дали назву таким фразам на прізвище відомого російського байка) (Додаток 3)

Слайд 15 Музей

У кожній країні є музей. Як ви знаєте, багато фразеологізмів прийшли з різних джерел: з професій, міфів, легенд, художніх творів. Давайте дізнаємося, що вони позначали раніше.(Заздалегідь підготовлені учні розповідають про наступні фразеологізми).

- кричати на всю Іванівську (Іванівська - площа на території Московського Кремля. Свою назву вона отримала від дзвіниці Івана Великого, що знаходиться на ній, - найвищої споруди старої Москви.

У XVI-XVII століттях цієї площі були розташовані центральні урядові установи Росії, які називалися наказами. Їх можна порівняти із сучасними міністерствами.

Тоді не було ні газет, ні радіо, ні телебачення, ні Інтернету – того, що зараз називається засобами масової інформації. Новини просто оголошувалися вголос натовпу, що зібрався. Основну інформацію люди могли отримати на Іванівській площі, де спеціальні глашатаи звучними голосами читали народу урядові укази і наказні постанови. У переносному сенсі воно означає: "дуже голосно кричати" або просто "кричати на все горло".

- відкласти справи в довгу скриньку

Є припущення, що це словосполучення, що означає "дати справі тривалу відстрочку", "надовго затримати його рішення", виникло ще в Московській Русі, триста років тому.

Цар Олексій, отець Петра I, наказав у селі Коломенському перед своїм палацом встановити довгу скриньку, куди кожен міг би опустити свою скаргу. Скарги опускалися, але дочекатися рішень було нелегко; часто до того проходили місяці та роки. Народ перейменував цей "довгий" ящик на "довгий".

    Вираз"бити байдики" виникло у зв'язку з тим, що початкові етапи виготовлення дерев'яного начиння - розколювання чурбанів на байдики, обтесування байдики вчорно, проводилися не ремісником, а підмайстром або навіть дитиною. Спочатку вираз мав сенс робити дуже нескладну справу, а потім набуло іншого сенсу - ледарювати, пусто проводити час.

Однак найімовірнішою появою даного фразеологізму вважається наступний факт: Крім обрубок деревини, байдиками називали нещодавно завмерлі калюжі. Діти заради гри розбивали їх чоботями.

Слайд 16-18 Майстер художник: Портрет на згадку.

Ось і добігає кінця наша подорож. Але в людей кожної події залишається пам'ять. Ось і нам на згадку митець залишив "портрети фразеологізмів". Спробуймо їх відгадати. (Діти відгадують фразеологізми та складають із ними пропозиції).

1. Як з гусака вода(Все зійде швидко і легко)

2. Відкласти справи у довгу скриньку(Відкласти надовго)

3. Сісти в калош(надавати в безглуздому смішному положенні)

3. Носити у решете воду (Виконувати непотрібну, марну роботу ).

4. Курчат по осені зустрічають (Стривайте, не поспішайте)

5. За щучим наказом (без втручання будь-кого)

6. Побитий небитого щастить

Нині ж ми з вами спробуємо випустити книжку фразеологізмів.

Я роздаю вам фразеологізм, а спробуйте зробити до нього малюнок. Потім ми всі листочки з'єднаємо, і в нас вийде книжка. А двоє людей-художників у нас займуться обкладинкою.

4.Підсумок уроку

5. Рефлексія

Домашнє завдання

Про яке явище російською мовою ми сьогодні говорили? (Фразеологізм)

Що таке фразеологізм?

Якими членами речення є фразеологізми? (Фразеологізм у реченні є одним членом пропозиції)

Які властивості слова мають фразеологізми? (Синонімія, антоніми)

Як можна дізнатися про лексичне значення фразеологізму? (за словником)

Хлопці, на іспиті в 9 класі у вас буде завдання знайти фразеологізми в реченні. Подивимося, чи зможемо ми впоратися із цим завданням? (Завдання з ДПА по слайдах) (Додаток 4)

Слайд 19-22

Відповіді:

Дякую за урок! Ми сьогодні не переливали з порожнього в порожнє, а працювали не покладаючи рук. І хоч до кінця уроку ми трохи втомилися, але не вийшли з себе, а взяли себе до рук і продовжили роботу. Молодці!Слайд 23

Я сподіваюся, тепер ви будете використовувати фразеологізми у своїй промові, щоб зробити її багатою, красивою та правильною.

На уроці я був(а):

    Учасником (піднімаємо червоний гурток)

    Спостерігачем (піднімаємо синій гурток)_

Виставлення оцінок

    Знайди історію виникнення будь-якого фразеологізму.

    Придумай гру із використанням фразеологізмів.

Цей матеріал увійде до вашої книги фразеологізмів.

Додаток 3

1. Бачать мужики: хоч і дурний у них поміщик, а розум йому дано великий. Скоротив він їх так, що нікуди носа висунути: куди не глянути – все не можна, та не дозволено, та не ваше! (Дикий поміщик» Салтиков-Щедрін)

2.А у молодого піскаря розуму палата була. Почав він цим розумом розкидати. («Премудрий піскар» Салтиков-Щедрін)

3.І яких страхів він, старий піскар, натерпівся, поки його по річці тягли, - це ні в казці сказати, ні пером описати. Відчуває, що його везуть, а куди – не знає. Бачить, що в нього з одного боку – щука, з іншого – окунь; думає: ось-ось, зараз, чи та, чи інший його з'їдять, а вони - не чіпають...

(«Премудрий піскар» Салтиков-Щедрін)

4.Клопоче, кидається, йому дивуються всі:
Він, здається, зі шкіри рветься,
Та тільки все вперед не подається,
Як білка у колесі. («Білка» Крилов)

5.- У житті першу роль добро грає, - розголошував карась, - зло - це так, через непорозуміння допущено, а головна життєва сила все-таки в добрі замикається.

Тримай кишеню!

Ах, брехня, які ти невідповідні висловлювання вживаєш! "Тримай кишеню"! хіба це відповідь?

Та тобі, по-справжньому, зовсім не відповідати. Дурний ти - ось тобі й оповідь вся!

(«Карась-ідеаліст» Салтиков-Щедрін)

6.Він жив і тремтів - тільки і всього. Навіть тепер: смерть у нього на носі, а він усе тремтить, сам не знає, через що. У норі в нього темно, тісно, ​​повернутися ніде, ні сонячний промінь туди не зазирне, ні теплом не пахне.

7. "Дивися, синку, - говорив старий піскар, помираючи, - коли хочеш життям жуювати, так дивися в обоє!" («Премудрий піскар» Салтиков-Щедрін)

8. Царський радник одну ногу через поріг заніс, а іншу не переносить, замовк і про свою справу забув: стоїть перед ним така красуня, вік би очей від неї не відвів, все дивився б і дивився. (З російсько-народної казки)

9. На ковзана Іван глянув
І в казан відразу пірнув,
Тут на другий, там на третій теж,
І такий він став гарний,
Що ні в казці не сказати,
Ні пером не написати! («Коник-горбунок» Єршов)

10. За будинком ледве
Пожовтіла трава,
Два брати рубали дрова.
Один це робив абияк,
Інший – засукавши рукави. (В. Вікторов)

Додаток 4

1. Вкажіть речення, у якому засобом виразності мови є фразеологізм.

1) А ця кисочка Машенька посміхнулася йому і промуркотіла: - Оч-чень р-реалістично намальовано.

2) - Геній і злодійство є речі несумісні, - суворо сказав Льова Махервакс, найкращий ліхтарівський друг.

3) Він же хоче краще намалювати, а за це всю дорогу горить синім полум'ям.

4) - Ось ви все вбиваєте в ньому художника, - викривав він своїх хлопців.

2 . Вкажіть речення, в якому засобом виразності мови є фразеологізм.

1) За спиною висів жахливий ранець із волохатої та рябої коров'ячої шкіри.

2) У ранці торохтів пенал, жменя волоських горіхів, литий чорний м'яч та арифметика.

3) На ногах – «броненосці»

4) Тітка Варя з жахом прийшла.

3. Вкажіть речення, у якому засобом виразності мови є фразеологізм.

1) Крізь рожеву пелену я бачив чиїсь чорні, як ніч, очі, повні участі та тривоги. (Болдирєв В.)

2) Собаки, рятуючись від смертельного холоду, прорвалися крізь ущелину і мчали стрімголов униз по білому жолобі. (Болдирєв В.)

3) Розжарені скелі, як великі печі, дихали жаром. (Куликов А.)

4) Вершини та схили гір виблискували у снігах, а дорога була чорною, мокрою, і колеса розтинали на ній калюжі з таким тріском, начебто розривали шматок полотна. (Мартьянов С.)

4. Вкажіть речення, в якому засобом виразності мови є фразеологізм.

1) І ось перед багаттям між деревцями в рожевому відблиску полум'я з'явилися великі білі птахи, наче снігові грудки. (Савін В.)

2) І все-таки почуваємось на льоду океану не у своїй тарілці. (Болдирєв В.)

3) Стукаємо сокирами по голих деревах, і вони дзвенять, як корабельні щогли. (Болдирєв В.)

4) Вітер підхопив солому, що горіла, і жбурляв її важкими жменями в нічний степ. (Логвиненко І.)

    Морочити голову.

    Не в своїй тарілці.

    ведмідь на вухо настав

    гнатися за двома зайцями

    Робити з мухи слона

    Сісти в калош

    Підкласти свиню

    Кіт наплакав

    Водити за ніс

    Волосся дибки

    Ось де собака заритий!

    Справу зроблено

    Зарубати на носі

    МАЛО

    ШВИДКО

Поділіться з друзями або збережіть для себе:

Завантаження...